Hitte speelt (sommige) vliegtuigen parten bij takeoff

2 augustus 2013 - 16:00

SCHIPHOL - Op luchthavens met korte banen kunnen vertrekkende vliegtuigen dezer dagen door het warme weer minder zwaar worden beladen. Dit blijkt uit een rondgang die Luchtvaartnieuws.nl vrijdag heeft gemaakt. Bij hitte staan luchtdeeltjes verder uit elkaar en is er bij de vleugels minder draagvlak en motoren minder vermogen. Op London City Airport zijn de afgelopen dagen om deze reden passagiers van vluchten gehaald. Schiphol zegt het probleem niet te hebben. "Want onze banen zijn lang genoeg."

Begin deze week konden vijftien passagiers op een vlucht van Swiss tussen London City (LCY) en Genève op het laatste moment niet mee, omdat het vliegtuig dan te zwaar zou worden. LCY heeft één baan, die slechts 1500 meter lang is.

Fokker 50
Onder normale omstandigheden kunnen op LCY alleen de kleinere regionale vliegtuigen opstijgen en landen, waaronder ATR's, sommige Embraers, Fokker's en de BAe 146. Bij hoge temperaturen is de situatie nog moeilijker. Veel maatschappijen op LCY en andere luchthavens met korte banen beladen hun toestel op voorhand bij hitte al minder dan normaal.

"De combinatie van een korte start- en landingsbaan met de hitte kan van invloed zijn op de payload restrictions", zegt een piloot van Transavia tegen Luchtvaartnieuws.nl. "Bij warmte staan luchtdeeltjes verder uit elkaar waardoor er minder draagvlak is bij de vleugels en de motoren minder rendement uit hun vermogen halen."

Motoren
De motoren zijn van doorslaggevend belang. Bepaalde motoren kunnen de hitte goed aan, andere minder goed. Zo heeft CityJet, de dochtermaatschappij van Air France (en waarin het vroegere VLM is opgegaan), soms ‘hitteproblemen’ met zijn Fokker 50’s (turboprop) en niet met zijn Avro RJ85’s.

Bij Transavia doet het probleem zich niet voor omdat deze maatschappij onder haar Boeing 737’s motoren heeft met meer vermogen, om ook goed te kunnen opstijgen van de relatief korte en warme startbanen op luchthavens in warme landen. Transavia vliegt overigens niet op London City; de Boeing 737 is daarvoor te groot.

Geen problemen Schiphol
Schiphol zegt vrijdag in een reactie niet van maatschappijen te hebben begrepen dat ze operationele beperkingen ondervinden vanwege de hitte. “Luchtvaartmaatschappijen kijken altijd naar het weer”, zegt woordvoerster Mirjam Snoerwang. “De take-off en de landing wordt bepaald door een combinatie van factoren, waaronder de wind en de luchttemperatuur. Onder de ene conditie heb je ‘meer baan’ nodig dan onder de andere. Bij ons maakt dat gelukkig niets uit, want onze banen zijn lang genoeg voor alle omstandigheden.”

Van onze redactie



Copyright Reismedia BV 2025 - Cookieinstellingen